Kā bailes ietekmē dzemdību gaitu - Ginekoloģe Katrīna Butāne
3. maijs, 2021 pl. 10:33,
Nav komentāru
Katrīna Butāne
Ginekologs, dzemdību speciālists.
“IB” klīnika, Sigulda,
Siguldas slimnīca
Dr. Grantly Dick-Read (1890-1959) teorija par baiļu – sasprindzinājuma - sāpju apli.
Cilvēki ir daudz sasnieguši, apgūstot ginekoloģiju un dzemdniecību kā zinātnes, iemācījušies pielietot medikamentus un atsāpināšanu, tomēr vismazāk ir pievērsta uzmanība sāpju problēmai tās saknē. Visi apstākļi, kas traucē uzticībai un mieram, izjauc sievietes neiromuskulāro harmoniju dzemdībās, tas nozīmē, ka bailes no vēl tikai gaidāmajām sāpēm, rada dabisku aizsardzības saspringumu savā ķermenī. „Es nekad neatstāju sievieti vienatnē dzemdību laikā, lai tā nekļūtu par upuri viņas izdomas destruktīvajam spēkam”, tā raksta Rīds.
Diemžēl šī dabīgā muskuļu spriedze, ko radījušas bailes, liek slēgties muskuļiem, kas nodrošina dzemdes kakla atvēršanos, tādējādi radot sāpes. Drošākais un efektīvākais veids, kā samazināt dzemdību diskomfortu, ir izglītot sievieti par dzemdību gaitu un tās dabisko fizioloģiju.
Veidojas baiļu - tensijas - sāpju sindroma apburtais loks. Rīds uzskatīja, ka 95-99% gadījumu smagas sāpes var novērst ar sākotnējo baiļu likvidāciju, kas rezultējas ar saīsinātu dzemdību procesu un samazinātu medikamentu un atsāpinošu vielu lietošanu (Peter M Dunn, 1994).