Mazu bērnu mutes veselība - zobu higiēniste Linda Kokare
Sertificēta zobu higiēniste
True Smile zobārstniecības klīnika
Bērna
piena zobu veselībai ir ļoti svarīga loma, tāpēc bērns jāradina pie labas mutes
dobuma higiēnas
jau no mazotnes.
Pirmo zobiņu kopšana (0 līdz 3 gadi)
Tiklīdz mutē izšķīlies pirmais zobs, parasti ap 6 mēnešu vecumu, to jāsāk tīrīt 2 reizes dienā. Sākumā tīrīšanai var izmantot tīru marles gabaliņu vai aptiekā nopērkamu gumijas uzpirksteni, ar ko notīra aplikumu. Pēc tam sāk lietot mazu, mīkstu, vecumam atbilstošu zobu birstīti. Ļaujiet bērnam iepazīt zobu birstīti un tīrīšanas laikā spēlēties ar to! Iespējams, būs pat nepieciešamas 2 zobu birstītes- vienu ar ko spēlēties, bet otru pārtīrīšanai vecākiem. Ap gada vecumu jau droši var sākt lietot fluorīdus saturošu zobu pastu (1000ppm koncentrācijā), pastu liek ‘’rīsa graudiņa” lielumā vai plānā kārtiņā. Pārtīrot vecāki izmanto sīkas horizontālas šurpu- turpu kustības, turot zobu birstīti slīpi 45° pret smaganu. Visērtāk pārtīrīt bērna zobus- turot bērnu klēpī vai nostājoties viņam aiz muguras, lai būtu labi redzams viss mutes dobums un zobi. Tīrīšanu var uzsākt maiņus- vai nu bērns pirmais vai vecāks.
Šajā laikā svarīgi ir radināt bērnu pie zobu tīrīšanas rutīnas un vecākiem jābūt par paraugu, ka zobu tīrīšana ir svarīga ikdienas sastāvdaļa un bērns vēlēsies to atkārtot. Tam ir jākļūst par sava veida rituālu, tomēr noteikti nevajadzētu pārspīlēt un spiest to darīt brīžos, kad bērns niķojas un raud- šādās reizēs, var mēģināt tīrīt zobiņus iemīļotās dziesmas vai multfilmas pavadījumā, skaitot pantiņus un pētot spogulī savus zobus, lai bērnam izveidotos pozitīva attieksme par zobiņu kopšanu. Protams, katram gadās izlaist kādu tīrīšanas reizi, tomēr vislabāk būtu pieturēties pie regulāras zobu tīrīšanas, jo tas ir veselu un skaistu zobu pamatā!
Uzmanība jāpievērš arī bērna uzturam. Vēlams izvairīties no cukuru saturošiem našķiem un dzērieniem, jāradina vairāk dzert ūdeni. No 1 gada vecuma ieteicams arī ierobežot bērna barošanu naktī, jo tas var veicināt “pudeļu kariesa” attīstību, kad pilnībā vai daļēji nobojājas priekšzobi.
Pirmo vizīti pie zobu higiēnista būtu vēlams ieplānot ap 1 gada vecuma. Pirmā vizīte būs svarīga arī vecākiem, lai uzzinātu par bērna mutes dobuma stāvokli un saņemtu rekomendācijas par zobu kopšanu, kā arī uzdotu visus interesējošos jautājumus. Pēc tam 1 reizi gadā jāapmeklē zobārsts un zobu higiēnists. Šādi bērns pieradīs pie regulārām vizītēm un varēs savlaicīgi novērtēt izmaiņas mutes dobumā- pamanīt mazos ‘’caurumiņus’’, lai nav jāgaida brīdis, kad bērnam sāks sāpēt zobs un sadarbība ar zobārstniecības komandu bērnam būs daudz sarežģītāka. Jo zobi nebojājas pēkšņi!
Piena sakodiena kopšana (3 līdz 6 gadi)
Vidēji 3 gadu vecumā bērnam būs izauguši visi 20 piena zobi. Šie zobi ir ļoti svarīgi ēšanai un runāšanai, tādēļ par piena zobiem jārūpējas īpaši rūpīgi. Piena zobu veselība ietekmē nākamos, īstos (patstāvīgos jeb ‘’kaula’’) zobus un arī bērna kopējo veselību. Pāragri zaudēts piena zobs (zoba izraušana) var radīt bērnam diskomfortu un veicināt nepareiza sakodiena attīstību.
Svarīga loma zobu veselībā ir bērna uzturam. Dienā jāizvairās no cukuru un miltus saturošām uzkodām, saldiem un gāzētiem dzērieniem. Nenašķoties starp ēdienreizēm! Zobus jātīra 2 reizes dienā (no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas) vismaz 2 minūtes ar fluorīdus saturošu zobu pastu (1350- 1500ppm koncentrācijā). Zobu pastu liek ‘’zirnīša’’ lielumā un tīra ar vecumam atbilstošu zobu birstīti mīkstiem (soft/supersoft) sariņiem un stingru, neslīdošu rokturi. Šis ir laiks, kad bērnus ļoti interesē un motivē zobu tīrīšana ar elektrisko zobu birsti. Papildus motivācijai var izmantot aplikumu iekrāsojošas tabletītes, kuras palīdzēs bērnam labāk pamanīt “netīrumus” uz zobiem un tos efektīvāk notīrīt.
Aptuveni 6- 7 gadu vecumā sākas piena zobu maiņa uz ‘’kaula’’ jeb patstāvīgajiem zobiem. Pirmie mainās priekšzobi un pašā aizmugurē aiz piena dzerokļiem izaug arī pirmie patstāvīgie dzerokļi. Jaunie zobi sākotnēji ir ļoti uzņēmīgi pret kariesu, tādēļ rūpīgi jāseko mutes dobuma higiēnai un rūpīgi jātīra zobus!
Līdz 10 gadu vecumam vecākiem vēlams pārtīrīt sava bērna zobus. Bērnam māca notīrīt visas zobu virsmas- ārējās, iekšējās un kožamās, izmantojot horizontālas šurpu- turpu vai apļveida kustības. Ieteicams arī sākt mācīties pielietot zobu diegu zobu starpu tīrīšanai, it īpaši, ja zobi izvietoti cieši viens pie otra. Šeit noderēs arī vecāku palīdzība.
Atgādinājums
mazajiem pacientiem un viņu vecākiem:
bērniem no 2 līdz 18 gadu vecumam 1 reizi gadā no valsts budžeta līdzekļiem
tiek nodrošināts apmaksāts zobu higiēnista apmeklējums, turklāt 7, 11 un 12
gadu vecumā šis pakalpojums tiek apmaksāts 2 reizes gadā.