Jaundzimušā miega paradumi - Sertificēta zīdaiņu un bērnu miega konsultante Paula Metāla
Paula Metāla
Sertificēta
zīdaiņu un bērnu miega konsultante
“Miega pele” dibinātāja un vadītāja
www.bernamiegs.lv
Bērniņš ir piedzimis – ko sagaidīt no jaundzimušā miega?
Domājams, ka ikkatrs jaunais vecāks savā dzīvē ir dzirdējis vai pielietojis frāzi “..guļ kā zīdainis” vai “jaundzimušais jau tikai ēd un guļ”. Šī frāze vistiešākā mērā parasti tiek attiecināma uz brīdi, kad bērniņš ir nupat ieradies pasaulē. Pirmais, ko cilvēki iedomājas par jaundzimušo miega paradumiem, ir tas, ka bērnam piedzimstot viņš jau tikai ēdīs un gulēs. Sabiedrībā ir izveidojušies pārāk lieli ideāli attiecībā uz jaundzimušā miega paradumiem, kas ne vienmēr piepildās reālajā dzīvē. Paveicas tiem vecākiem, kuriem tiešām bērniņš pirmajās dzīves nedēļās tikai ēd un guļ, bet lielākoties tā realitāte var būt pavisam cita. Brīdī, kad jaunie vecāki saskaras ar reālo situāciju, kas ne vienmēr ir tāda kā tiek idealizēts sabiedrībā, vecākus var pārņemt panika un izmisums. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai vecāki būtu izglītoti un informēti par to, ko tad sagaidīt no jaundzimušā miega paradumiem.
Normāli miega paradumi pirmajās 6-8 dzīves nedēļās
Kādi var būt jaundzimušā miega paradumi pirmajās dzīves nedēļās? Atbilde ir pavisam vienkārša – nekādi! Šajā vecumā tā ir pilnīgi normāla parādība tas, ka bērnam ir ļoti neskaidras miega īpatnības, nekas nav paredzams un izprotams vecākam. Tas nozīmē, ka šajā vecumā noteikti nevajag gaidīt no jaundzimušā to, ka jau no pašām pirmajām dzīves dienām būs izkopts dienas ritms ar paredzamiem nomoda un diendusu laikiem, daudzumiem, garumiem vai tikai tā, ka bērns tikai ēdīs un gulēs. Šis ir tas brīdis, kad bērniņam nav izstrādājies cirkādālais miega ritms un gulēšanas paradumi var būt pilnīgi haotiski. Jaundzimušajam diendusas var būt ļoti dažādas – vienu brīdi var nogulēt 3h no vietas, nākamajā brīdī var gulēt tikai 15-20min un te pēkšņi var negulēt vairākas stundas no vietas. Var būt arī tā, ka visa diena tiek pavadīta tikai guļot mazas 20-30 min diendusas. Tas ir pavisam normāli, jo pašā dzīves sākuma posmā, jaundzimušajam viens miega cikls var būt tikai 15-20 min garš un visi miegi var tikt pavadīti seklajā (REM) miegā. Tāpēc arī šajā vecumā bērniņam ir pilnīgi normāla parādība biežas mošanās uz zīdīšanu pa dienu un naktī, pie tā strādā jaundzimušā seklais miegs, lai nodrošinātu bērna pamatvajadzības uz dzīvību. Dienas un nakts sajaukšanās jaundzimušajam var būt ļoti tipiska parādība un tas arī ir pilnīgi normāls miega paradums šajā vecuma posmā. Bez tam, šis ir tas laiks, kad visas gulēt iešanas var būt ļoti izaicinošs process. Nebeidzamā bērna attīstības rezultātā pievakares var būt pavadītas ar izteiktu niķu un koliku klātbūtni. Tas arī noteikti var padarīt pirmo dzīves posmu jaunajai ģimenei trauksmaināku attiecībā uz miega kvalitāti.
Ko var darīt lietas labā, lai uzlabotu miega situāciju?
Šis ir tas vecums, kad noteikti ir jādara viss iespējamais, lai bērniņš būtu pēc iespējas vairāk atpūties un pagulējis. Tas nozīmē, ja bērniņam ir nepieciešama palīdzība iemigt – palīdzam! Palīdzam iemigt ar krūts, šūpošanas vai kāda cita veida palīdzību, ja tas ir nepieciešams. Jo vairāk jaundzimušais būs atpūties un pagulējis, jo ātrāk un veiksmīgāk ritms un veselīgi miega paradumi sāks izstrādāties un nostabilizēties. Lai bērniņam būtu pēc iespējas vieglāk iemigt, ir svarīgi vērot pašas pirmās noguruma pazīmes un savlaicīgi likt bērniņu gulēt. Tādas noguruma pazīmes kā samazināts aktivitātes līmenis, bērna miers, atslābums, pieklusinātība, nefokusēts acu skatiens, ausu raustīšana, pirmā žāva, galviņas griešana prom no stimulācijas, smagnēji acu plakstiņi var būt kā norāde uz to, ka bērns ir noguris un ir laiks miegam. Izteikts bērna nemierīgums, aizkaitināmība, niķīgums un acu berzēšana jau ir tieša norāde uz bērna ieiešanu pārguruma fāzē. Tas nozīmē to, ka bērniņa nomoda laiki var būt dikti īsi – pat ne vairāk par 20-40 min. Ja bērniņam ir izteikts dienas un nakts sajaukums, tad noteikti nav nepieciešams bērniņu speciāli turēt nomodā vairāk pa dienu ar domu, ka tas palīdzēs uzlabot nakts miega kvalitāti. Diemžēl, tas rada tikai pretējo efektu un bērnam rada vēl lielāku pārgurumu. Brīdī, kad būs pienācis brīdis (ap 1,5-2 mēnešu vecumu), bērns pats dabīgi sakārtos dienu un nakti pa vietām. Ja bērniņam ir ļoti izteikts niķošanās/koliku periods, tad noteikti vecāki var palīdzēt ar dzemdei līdzīgas vides veidošanu. Tas palīdzēs bērniņam nomierināties un iespējami vieglāk iemigt. Tas var būt slings, ritmiskas vertikālas kustības, baltā trokšņa ieviešana, pašūpošana uz rokām, ietīšana (var palīdzēt arī Moro refleksam).
2+ mēneši - īstais laiks sākt ieviest pārmaiņas!
Sākot ar aptuveni 2 mēnešu vecumu vecāki var pakāpeniski sākt piedomāt pie labu miega paradumu veidošanas. Šis ir īstais laiks, lai sāktu ieviest mazu, nomierinošu pirms miega rutīnu gan uz diendusām, gan vakarā. Ja vecāki vēlas, lai bērniņa guļvieta ir sava gultiņa, tad šis ir labs laiks, kad soli pa solim var arī sākt mēģināt piedāvāt kādu diendusu vai vakara gulēt iešanu savā gultiņā. Bez tam, šis ir īstais laiks, kad var sākt izkopt atslābinošu vidi uz gulēšanas laiku bērnam. Brīdī, kad ir izzudis nakts un dienas sajukums, var sākt pakāpeniski ieviest tumsu uz diendusām, izmantot balto troksni uz gulēšanas laiku. Kā arī, noteikti var sākt piedomāt pie bērniņa iemigšanas paradumiem. Pirmo noguruma pazīmju ķeršana, sakārtota gulēšanas vide, nomierinoša pirms miega rutīna un pakāpeniska patstāvīgu iemigšanas prasmju veidošana noteikti palīdzēs ievirzīt bērniņa miega paradumus un dienas ritmu pareizajā virzienā!